Live-interview i dag på Roskilde. Fra Auditorium.nu:
“AAA står for Access All Areas og det er indie-området på Roskilde Festival, hvor Auditorium har en stand. Det ligger lige ved siden af Pavilion Junior. AAA har en lille scene hvor der vil være forskellige aktiviter, således er der interview med Unmack fra Jens Unmack & Slagterne fredag kl. 16.30.”
Skulle lave en køre-CD nu, der både kan fungere dag og nat, til weekendens Kbh-Roskilde-Kbh-ture. Stillede i den forbindelse en opgave op, og en ret vanskelig en, viste det sig: Sammensæt en CD udelukkende med sange der begynder med bogstavet s. Nedenfor er det skizofrene resultat. Hvad der umiddelbart mest falder i øjnene er alle de super sange, der IKKE kom med på de under 80 minutter. Samt at det hele måske er blevet for mainstream, med for mange indlysende klassiker-valg. Så lad endelig gerne se hvordan jeres personlige mix-CD med s-sange ser ud. Det kan være der er noget man kan lære af…
Staten & Kapitalet – Ebba Grön
Super Massive Black Hole – Muse
Song To Say Goodbye – Placebo
Steady, As She Goes – The Raconteurs
Suffragette City – David Bowie
Starcrazy – Suede
Smile Like You Mean It – The Killers
Second Skin – The Chameleons
Soul Inside – Soft Cell
Sooner Than You Think – New Order
Some Girls Are Bigger Than Others – The Smiths
Speedway – Morrissey
Song For Nico – Marianne Faithfull
Shoreline – Broder Daniel
Sex Beat – Gun Club
Slow Motion – Blondie
Spanish Bombs – The Clash
Sometimes Good Guys Don’t Wear White – The Standells
State Trooper – Bruce Springsteen
Sønder Boulevard – Thåström
En ny uafhængig side synes under opsejling – god vind herfra!
www.satansyngel.dk
Den her blog er en af de få på kloden ovenfor, der ikke sætter al entusiasme og mammon på drengene fra Copacabana og Sao Paolo. Men alligevel….tænk nu hvis man helt uvidende havde sig en brasiliansk onkel og pludselig blev udtaget til at skulle spille allerede i eftermiddag mod Ghana Power. Det er vel ikke umuligt. Men hvilket navn skulle der så stå bagpå den legendariske Brasil-trøje? Nej, Nielsen, Christensen, Larsen sender ikke det rigtige signal om samba-fodbold og synkron jubeldans med Kaka & co. Smoelle har sendt os et link til en side, der kan løse problemet.
http://www.minimalsworld.net/BrazilName/brazilian.shtml

Zach Condon, 19 år og opvokset i Albuquerque, har netop under navnet Beirut udsendt sin debut Gulag Orkestar, en af årets mest specielle plader. Guitarforladt amerikansk indie, forklædt som østeuropæisk balkan-folkemusik af den mest længselsfulde slags, spreder vemodige toner udover horn-, harmonika- og ukulele-fyldte sange med eksotiske titler som “Bratislava”, “Prenzlauerberg”, “Rhineland (Heartland)”, “After The Curtain” og “The Bunker”. Ved ikke hvad unge Zach har med Østeuropa, men i hans hjerte står Jerntæppet endnu og beskytter mod alt det, vi i Vesten kender som vores. På papiret ligner Beirut’s sange derfor dødsdømt musikturisme og retro, men virkeligheden er heldigvis nådigere ved Zach’s færd ind gennem en fremmed kulturs talløse faldgruber. Her er intim glæde, her er sorg. Her er begravelsesmarcher, valse, fanfarer. Her er knejper og gamle, mørke balsale. Der er også årstider. Og vi får nætter, dage, der flyder som var de Donau. Og slagmarker. Og brostensbelagte gader. Og en enlig Young Marble Giants-rytmebox fra forrige århundrede. Og meget, meget andet. Længe siden man har hørt musik, der nærmest giver lyst til at få en partitro, slovakisk penneveninde. Gulag Orkestar er dét fine album, fra en levende amerikaner med alle antenner ude.
Ud af ingenting spiller New York City’s Nada Surf i aften i Vega, København og i morgen så i Voxhall, Århus. Nada Surf startede for 10 år siden ud med college-indiehittet “Popular”, men trodsede enhver forudsigelse om one-hit-wonders, som den slags MTV-popcorn uundgåeligt afføder, og voksede sig istedet til at blive en særegen, strømlinet trio, indenfor en genre der kunne hedde pop-melancholia. Nada Surf er lige nu på tour med 4. album, The Weight Is A Gift, der igen ubesværet demonstrerer et rigt talent for både hjemsøgende melodi og elektrisk nærvær.
Vi fejrede Skt Hans-aften på Kløften Festival i Haderslev med en flok veloplagte og højrøstede sønderjyder. Her er båltalen:
Hollywood
Født på en søndag
Røde lanterne
Skovens dybe stille
Fremmedlegionær
Satans yngel
Minder
Happy ending
Love goes on forever
Der kommer en morgen
+ + +
Alle har en drøm at befri
Vejen hjem fra rocknroll

Hvis man af en eller anden grund ikke skal se regnen falde over et lokalt Sankt Hans-bål eller ikke vil se f.eks. Togo vinde over Frankrig, kan man kigge forbi TV2 Zulu, der i aften viser Heathers, en amerikansk film, der har flere indforståede henvisninger til The Replacements. F.eks. går hovedpersonerne på skolen Westerburg (ikke Westerberg…) High, og på et tidspunkt i filmen kommer replikken “Color me impressed!”, der også er titlen på et af de bedre numre på albummet Hootenanny. Efter sigende var Winona Ryder ulykkeligt forelsket i Paul Westerberg, da filmen blev til.
Apropos selvsamme herre: Læs et lille interview med Paul W. på http://www.msnbc.msn.com/id/13121949/site/newsweek/.
Så er overraskelserne begyndt at falde. Tidligere i dag avancerede Ghana Power, til en duel næste onsdag mod Brasiliens verdensmestre, og her til aften, i turneringens hidtil mest medrivende dyst, skete det uventede igen, da Australien, med storspillende Harry Kewell, kørte Kroatien ud af banen og hjem til Balkan. Så hurry up, Harry – Italien venter i Kaiserslautern på tirsdag. Men inden da skal do-or-die-kampene Sverige-Tyskland, Argentina-Mexico, England-Ecuador og Holland-Portugal afvikles. Vi lever i en spændende tid.
Tro ikke den her VM-feber er andet end en flygtig virus. Det virkelige liv starter igen til august, når Premier League går igang. Her til formiddag er turneringsplanen blevet offentliggjort i London, og vi bringer med glæde den del af den, der omhandler et vist rødt hold fra Merseyside. Bare for ligesom eksempelvis at give noget stort at se frem til. Skal nævnes for god ordens skyld, at A står for udekamp, H for hjemmekamp. Here goes:
August:
19 Sheffield United (A)
26 West Ham United (H)
September:
09 Everton (A)
16 Chelsea (A)
20 Newcastle United (H)
23 Tottenham Hotspur (H)
30 Bolton Wanderers (A)
October:
14 Blackburn Rovers (H)
21 Manchester United (A)
28 Aston Villa (H)
November:
04 Reading (H)
11 Arsenal (A)
18 Middlesbrough (A)
25 Manchester City (H)
29 Portsmouth (H)
December:
02 Wigan Athletic (A)
09 Fulham (H)
16 Charlton Athletic (A)
23 Watford (H)
26 Blackburn Rovers (A)
30 Tottenham Hotspur (A)
January:
01 Bolton Wanderers (H)
13 Watford (A)
20 Chelsea (H)
31 West Ham United (A)
February:
03 Everton (H)
10 Newcastle United (A)
24 Sheffield United (H)
March:
03 Manchester United (H)
17 Aston Villa (A)
31 Arsenal (H)
April:
07 Reading (A)
09 Middlesbrough (H)
14 Manchester City (A)
21 Wigan Athletic (H)
28 Portsmouth (A)
May:
05 Fulham (A)
13 Charlton Athletic (H)