Politiken var også til stede da Love Shop spillede på Skanderborg lørdag. Erik Jensen giver således 5 stjerner i en anmeldelse der kan læses lige her. GAFFA skriver også og tildeler ligeledes 5 stjerner her. Derudover skal det naturligvis nævnes at Berlingske’s Thomas Søie Hansen i en Skanderborg-samfattende artikel hævder at ‘Love Shop gav deres livs koncert’, samt at BT’s Steffen Jungersen skriver ‘Love Shop og Sort Sol stod for to af dette års største oplevelser på festivalen’.
9 tanker om “Stjernehimmel over Skanderborg”
Skriv et svar
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.
@fletch: Damn, jeg var sikker på at Bork Havn lå LAAANGT oppe nordpå, så det var slet ikke faldet os ind at købe billet dertil. Jeg lover at vi bliver 4 personer mere næste gang Love Shop spiller i Bork!!
@Thomas: Link med højdepunkter fra en dejlig aften på den rigtige Vestegn:
http://www.youtube.com/watch?v=Es3126zJoOU
Enjoy 🙂
Det var den bedste Love Shop festivalkoncert jeg har set, så roserne er helt fortjent.
Det skal også nævnes, at da Mikael Simpson torsdag aften fandt mundharpen frem til “Jeg kan se det, at du ved det”, blev den dedikeret til Henrik Hall.
..det forklarer twitter-opdateringen her til højre.
OT: http://ekstrabladet.dk/flash/dkkendte/article1601731.ece
Tak for denne beskrivelse, fletch. Og tak fordi varde slog Brøndby ud i fjor 🙂 Faktisk har jeg ikke været så langt endda fra Bork Havn denne sommer, var en uges tid i Søndervig ved Ringkøbing (for første gang i mit liv en ferie på de kanter), dog ikke mens der var Love Shop-koncert ikke langt derfra.
Heldigvis fik Love Shop opbakning som fortjent på Skanderborg, kan jeg forstå både på anmeldere og publikum.
Bork Havn var en surrealistisk oplevelse for ‘rigtige’ Love Shop fans.! Stedet er egentlig meget eksotisk; en lille by med et dejligt ‘havne-miljø’ omend det er mere lystbådehavn end, hvad man ellers forstår ved en havn. Men alt i alt et hyggeligt maritimt sted med små hyggelige butikker. De har så denne årlige havnefest, hvor alle – såvel store som små (sådan virkede det i hvert fald..) – samles til denne lokale (by-)fest som består af flere dages musik i såvel mindre telte som ét stort samt en masse gøgl og tivoli på pladsen omkring. Vi var tre Love Shop fans fra Varde som jublede, da vi så, at Unmack & Co. var hyret til Bork, og derfor købte vi straks en dagsbillet til fredag, altså dagen hvor LS skulle spille. Ellers er Love Shop nemlig meget sjældne gæster på disse kanter – har oplevet dem to gange i Esbjerg hvor vi var alt, alt for få tilskuere.! I Bork var LS programsat til kl. 17:30, og da vi stod i baren og købte en fadøl klokken tyve minutter over fem, og der kun var 15 mennesker udover os, spurgte vi, om det ikke var halv seks at Love Shop skulle spille.? Og ‘Jo.! var svaret fra en af de lokale medarbejdere.. Halv seks kom den lokale toastmaster på scenen og annoncerede Love Shop, som derefter indtog scenen og leverede en energisk koncert i traditionel Love Shop ånd. Vi var vel ca. 60 mennesker i teltet under koncerten – og nej, det var ikke et lille party-telt fra Harald Nyborg, men et telt med plads til 2500 mennesker (mindst.!) Og hold kæft hvor man savnede nogle LS brødre og søstre til at fylde teltet og give bandet den opbakning de fortjente..! Vi forsøgte, men tre mand + et par udover os med kærlighed i blodet giver altså ikke meget volumen i et kæmpe telt. Jeg husker ikke sætlisten, men den minder meget om Skanderborg.. Bandet spillede en god koncert – den eneste måde man kunne mærke forskel var, at Jens ikke sagde så meget mellem sangene, som han sædvanligvis gør.. Forståeligt – for der skal jo være nogle til at tage imod og give feedback.
Så Thomas; Nej, ingen fællesjam i det metafysiske cyberspace som krævede login med særligt åndeligt password 🙂 Blot en lille hyggelig havneby i Vestjylland – ca. ½ times kørsel fra Varde (ja, det var os der slog Brøndby ud af pokalen sidste år 😉
Ved såmænd ikke om du gik glip af noget… Har været til mange Love Shop koncerter og savnede i høj grad I andre til at skabe en fest og give noget kærlighed til bandet. Det var som at besøge en eks-kæreste som man stadig har føleleser for; Man er glad for gensynet, men det strander lidt ved, at man ikke kan give sig helt hen og skabe den helt store fest 😉
Arrangørerne skal dog have ros for at hyre Love Shop, men de skulle ikke have åbnet fredag aften. Efter LS gik Johnny Madsen nemlig på scenen og fyldte teltet. Man skulle have byttet rundt på de to, altså have haft cirkushesten ind først til at fylde teltet, så folk var mødt op og så måske ville blive og se ‘de der Love Shop..’. For så tror jeg, at de (LS) ville have kunnet vinde nogle (mange) af de lokale over på deres side.
Bork havn – der skulle efter sigende have været ca. 60 i et telt der kunne indeholde 2500. Sætlisten ligner formodenligt de andre der har været spillet, lidt afhængig af hvor lang tid LS har fået lov til at spille. Har den desværre ikke endnu.
Uha, det lyder som om, det var en fremragende koncert i det midt/østjyske – dreaming.
ang. Love Shop-koncerter, jeg har ikke set en eneste reportage, anmeldelse eller sætliste fra Bork Havn.
Jeg har aldrig hørt om denne destination, og ellers er jeg ganske god til geografi. Findes dette eksotiske sted i den fysiske verden, eller har der været tale om et fællesjam et sted i det metafysiske cyberspace, som publikum kunne logge sig på, hvis de fik særlige åndelige passwords?