I aften: 'Verden ifølge…Jens Unmack'

Verden ifølge… – musikalsk mentor for en aften

Ethvert talentfuldt band har brug for anerkendelse og musikalske skulderklap. Og kan man tilmed få rosende ord og en anbefaling med på vejen fra etablerede danske musikere, har man endnu større mulighed for at nå ud til et bredere publikum. Med ”Verden ifølge…” har VEGA og DMF (Dansk Musiker Forbund) bedt en række etablerede danske musikere udvælge, anbefale og præsentere de nye bands, som de finder mest spændende og i forlængelse heraf give disse en mulighed for at optræde i Lille VEGA. ”Verden ifølge…” er et tilbagevendende arrangement, der giver nogle af de mest interessante danske bands mulighed for at få ekstra omtale og opmærksomhed.

verden_ifc3b8lge_band

Ovenstående skrift er Vega’s egen officielle forklaring på ‘Verden ifølge…’-arrangementerne, som startede i sidste måned, med et af Nephew valgt program. I aften er der for anden gang  ‘Verden ifølge…’-koncert på Vega og her er det Jens Unmack der står bag musikken som præsenteres. De to bands han med kærlig hånd har udvalgt til netop denne aften er pladeaktuelle The Rumour Said Fire – ja, dem med vidundersangen ‘The Balcony’ fra P3 – og meget anderledes men ligeledes københavnerbaserede Howl Baby Howl. Det foregår altså i aften torsdag kl. 21.00 i Lille Vega, uden forsalg, med billetter i døren til kun kr. 50. Mød op og oplev blomsten af blomsten af den danske undergrund!

13 tanker om “I aften: 'Verden ifølge…Jens Unmack'”

  1. Du tør ikke, Boklund! 😉

    Lynggaard har de sidste par år været særdeles positiv i omtalen af f.eks. Sebastian og Anne Linnet. Sebastians 70’er produktion er samlet i en boks til omkring 300, – kr.

  2. Jeg har ikke noget imod at folk udtaler sig positivt om Sebastian, Anne Linnet eller Bifrost. For tiden går jeg faktisk og spekulerer lidt på hvordan jeg bedst og billigst kan få en ordentlig introduktion til Sebastians musik. Jeg kunne aldrig drømme om at sætte de tre navne – som ubestrideligt har kunnet skrive gode sange – i bås med umusikalske, men populære klamphuggere, hvis navne jeg skal skåne læserne for her.

    Det er lidt underligt, det forhold vi har til den “gamle” generation inden for dansk rock/pop/osv. (der er endnu ældre end den generation, der begyndte at slå igennem for alvor for ca. 25 år siden). C.V Jørgensen hylder jeg f.eks. gerne i dette forum, og jeg ved at også Jens sætter hans musik højt. Den instinktive modvilje, jeg ofte oplever, at jeg føler mod f.eks. Anne Linnet, kommer måske i høj grad fra en gammel følelse af at andre, mindre synlige navne har haft svært ved at opnå den anerkendelse, de fortjente. Selv jeg må dog indrømme, at problemerne for den danske musikscene er nogle andre i vore dage, herunder at det er andre mainstream-navne, der skygger for de nye vækster, men også at branchens vilkår er nogle helt andre takket være musikmediernes hastige forandring.

  3. 1888, jeg kunne sagtens smide nogle anbefalinger vedr. de bands du nævner, men med al respekt tror jeg ikke det ville falde i god jord. 😉

  4. Det er ikke alene os her, der synes, at verden ifølge Jens U er interessant. Der var tilnærmelsesvis udsolgt i Vega. Bl.a. havde også fraktioner af Slagterne og Steffen Brandt fundet vej til Vega:-)

    Skilfinger 2009 aka The Rumour Said Fire leverede en fin koncert. De virkede også som trækplastret i dobbeltkoncerten. Efter at have blandet de kendte numre fra ep’en med en del nye ser jeg frem til deres første album!

    Howl Baby Howl kendte jeg ikke i forvejen. Intens garagerock, tilsagt trækbasun i aften. De kommer alligevel ikke til at stå øverst på min playlist den nærmeste tid.

  5. Den store Anne Linnet-ekspert og -tilhænger må siges at være Klaus Lynggaard. Læs hans lange hyldest på http://www.information.dk/215078. Selv har jeg det meget, meget blandet med Anne Linnet.

    Kenneth Thordal vil gerne rehabilitere Sebastian – og det må han faktisk også gerne; Knud Christensen var engang en dygtig sangskriver, før musicalvognen kørte af med ham.

    Bifrost? De har eksisteret.

  6. I skriver al for lidt om danske kunstnere som Bifrost, Sebastian og Anne Linnet på denne blog. Kan I ikke lige smide nogle anbeffalinger eller top 5 lister?

  7. Pastor…..Skilfinger!?! Isåfald lyder Arcade Fire som Bifrost? Og dine elskede Son Volt som Esther Brohus Band? Get a grip!

    Anders, jeg har kun 3 nevøer, 1 svoger, 19 sangrettigheder, 2 merchandiseprovisionsvederlag, 5 producerpoints + 2 managementaftaler/konsulentprocenter i aftenens bands, ellers intet, så nej, ingen nepotisme her, ærligt!

  8. ‘Verden ifølge…’-konceptet er rigtig godt udtænkt, synes jeg.

    Desværre en skam at Nephew som de allerførste bidragydere skulle ødelægge det med nepotisme.

    De inviterede Kellermensch og Mechanical Waves. Førstnævnte fordi de forhåbentlig kan lide musikken. Det samme gælder desværre ikke for sidstnævnte. M.W. spillede et af deres første shows overhovedet (skal man belemre folk med den slags på Vega?) og blev i øvrigt taget med, fordi et bandmedlem er i familie med et bandmedlem fra Nephew.

    Vi stoler på at Jens ikke har aktier i nogle af sine valg, men “bare” kan lide musikken 🙂

  9. Dagens kætterske kommentar: Lyder The Rumour Said Fire i virkeligheden ikke som en engelsksproget udgave af det for længst hedengangne danske folk-pop-ensemble Skilfinger?

Skriv et svar