Love Shop ser frem

Danmarkstour og nyt album

- Love Shop tager på tour landet rundt til november. Se by og dato på de tolv aftener i den officielle Beatbox-pressemeddelelse her nedenfor. Forsalget starter i dag.

- Love Shop er lige nu ved at nærme sig færdiggørelsen af en ny longplayer. Albummet, der produceres af Mikkel Damgaard, udsendes medio/slut-oktober på A:larm.

Flere detaljer følger inden længe. Her pressemeddelelsen:

LOVE SHOP OFFENTLIGGØR TOUR OG BARSLER NYT ALBUM…

Ja der var store forventninger til Love Shops første nye album i 7 år tilbage i 2010, og man må i den grad sige at de  blev indfriet. De danske anmeldere hyldede i den grad Love Shop og deres album Frelsens Hær, og Politiken kårede det endda som årets bedste. Den efterfølgende tour var én lang og kærlig omfavnelse fra de mange trofaste fans.

Steppeulvsjuryen kvitterede med en Steppeulv som Årets Live Band efter et år, hvor bandet med Jens Unmack som eneste tilbageværende oprindelige medlem kæmpede sig gennem en sand tour de force af smukke, livsbekræftende koncerter.

Men der er åbenbart mere kærlighed i luften, for Jens Unmack er tæt på at være færdig med at indspille det næste Love Shop album sammen med producer Mikkel Damgaard, og hvis alt går vel, så ser det dagens lys engang til oktober. Og derfor kan Love Shop naturligvis også opleves på de danske landeveje her til efteråret. Touren går som følger:

08.11 – Huset, Nakskov
09.11 – Viften, Rødovre
10.11 – Gimle, Roskilde
15.11 – Posten, Odense
16.11 – Paletten, Viborg
17.11 – Studenterhuset, Aalborg
22.11 – Tobakken, Esbjerg
23.11 – Sønderborghus, Sønderborg
24.11 – Fermaten, Herning
29.11 – Train, Aarhus
30.11 – Godset, Kolding
01.12 – Amager Bio, København

Forsalget starter onsdag d. 15. august. Forsalgs-info på de respektive spillesteders hjemmesider.

19 tanker om "Love Shop ser frem"

  1. Super dejligt! Indtil videre er vi med i Herning og Århus… Der arbejdes på et par steder mere :-)

  2. Ja, for fanden!

    Det bliver så godt, jeg glæder mig meget til at besøge jeres univers – det vil være min første Love Shop-koncert…
    Forhåbentlig ikke den sidste.

  3. Apropos: Hvor spiller I ikke?

    Som københavner er man naturligvis forkælet, der er både Viften i forstadsland, et bio på Amager, og Gimle i Roskilde i forsangerens første barndomsland. Og der er tale om tre glimrende koncertsteder. Jeg oplevede på forårsturnéen i 2011 Love Shop både i Viften og Amager Bio, og der var tale om fantastiske koncerter.

    Alligevel kan jeg nu godt savne enten Pumpehuset eller Vega på turnéplanen, da København V jo er Love Shops ultimative hjemmebane.

  4. @Poul EP: Jeg har det på samme måde med Love Shop; Hørte dem på P3 helt tilbage til udgivelsen af deres debutalbum.. Der må have været fokus på ’1990′ i det program, jeg var så heldig at høre den dag for ca. 22 år siden, for numrene tryllebandt mig, og dagen efter stod hos den lokale lyd-pusher og spurgte efter en cd ‘med nogen der hed Love Shop’ :-) Og jeg ser rigtig meget frem til igen at stå i en koncertsal og høre pre-show musikken og vente længselsfuldt på at intromusikken tager over.. Og så se bandet entréer scenen og ikke mindst tage i mod Jens, når han sædvanen tro stiller sig med knytnæven hævet mod os i salen. Læste flg. kommentar på Gaffa’s hjemmeside, hvor en læser havde skrevet: “kan kun give dig ret,når resten af gruppen er væk så er der ikke noget Love Shop .Virker faktisk PLAT ! :( ” Er absolut ikke enig.! For mig er Love Shop et varemærke – et varemærke på god musik med en for mig unik lyd og unikke tekster. For os rigtige elskere af den musikalske kærlighedsbutik Love Shop tror jeg ikke der er nogen tvivl – Love Shop skal fortsat have åbent! Hilmers og Henriks død var/er tragiske, men for mig er det ikke ensbetydende med at Jens Unmack skulle dreje nøglen og melde ‘Lukket’. Hvorfor ikke synge, spille og feste videre i Love Shop’s, Hilmer’s og Henrik’s navn..?! Jeg hører rigtig meget Love Shop, og jeg mindes Hilmer når jeg eksempelvis hører ‘Alle Har En Drøm At Befri’, og jeg længes efter Henrik, når jeg hører ‘Fremmedlegionær’, men jeg glæder mig også til at høre nyt fra ‘varemærket’ Love Shop.!
    Love Shop – fuld tilfredshed eller pengene tilbage ;-)

  5. Det er mere end tyve år siden at Love Shop dukkede op som et selvlysende fyrtårn i det danske musikliv. Ja pludselig var de der, som et ensomt stående træ midt i sumpen. Det var et træ, som jeg kunne gribe fat i, som en helle. Til december er 20 år siden jeg hørte Love Shop for første gang og det var i Pumpehuset. Efter firsernes tristesse var der pludselig et band som havde et vågent øje til alle aspekterne af den gode sang, hvor melodi, drive og arrangement var helt i top. Jens Unmack – både hos Love Shop og solo – har jo formået at sætte vor nationale særart på ord og musik.
    Sidste gang jeg hørte Love Shop var i Odense efteråret 2010. Her var hverken Hilmer eller Henrik med – hvilket er en tragisk historie. Men de prægtige sange og deres soniske præg overskred alligevel uanstrengt og forlokkende tid og sted. Endnu engang blev jeg og store dele af publikum løftet direkte op i Loveshop city i den syvende himmel. Ja Love Shop er det endegyldige bevis på, at der herhjemme bliver lavet musik af international klasse, også selvom sangsproget er dansk.

    Har store forventninger – mon de indfries? Jeg ser frem.

  6. Hvorfor spiller I ikke i Bygningen i Vejle? Der kommer mange gode navne efterhånden – Simpson og Ulige Numre var der fx i foråret.

  7. @ ChristianR: den sparker vi lige til hjørne, så må vi se hvad kalender og dankort synes om idéen lidt senere ;-)

  8. Spændende nyt! Det ligner besøg i Rødovre, Roskilde og Ama’r :-)

    Dejligt at det trods en meget koncerthektisk november lykkedes at lægge de ovennævnte koncerter på dage, hvor undertegnede ikke allerede havde andre aftaler med Simpson, Beach House, Father John Misty eller Spiritualized…. Pyhhh: november bli’r dyr som december i år!

  9. Jens ser alt andet end glad ud på billedet her: http://gaffa.dk/nyhed/63515

    Er det manipuleret? Jeg synes Jens ser anderledes ud “i virkeligheden”

    Nå men det var jo en super nyhed.

    Sjovt at tourneen går til min fødeby Nakskov. Måske er det fordi man var nød til at aflyse koncerten på Falken for et par år siden.

    Og det står jo endelig på danmarksserie fodbold i Nakskov idrætspark efter flere år i LF serien. “Huset” ligger lige ved siden af boldbanerne, så Jens kan måske være heldig at se en kamp mellem Nakskov og Dølle Fjelle Musse :-)

  10. Fantastisk: Et efterår i Love Shop Society.

    Spændende bliver det at se, hvem der nu bliver fuldgyldige medlemmer af besætningen. Stakkels Jens kan jo ikke være alene på bandbillederne – så i hvert fald Damgaard, og mon ikke også to gange Thomas nu kan optages efter omkring 15 års prøvetid :-)

  11. Det er en super nyhed. Ser meget frem til album og koncert.
    Jeg er naturligvis allerede utålmodig – Amager Bio har endnu ikke info om forslag eller koncert med Love Shop.

Skriv et svar