Joe Allen som forløsende målscorer til allersidst? Den havde vi aldrig set komme. Højest underholdende aften på Anfield i går, hvor Liverpool tog imod mesterkandidaterne fra Islington. Og SÅ vigtigt det lykkedes, at hive den absolut fortjente uafgjort hjem i sidste minut. LFC spillede en ofte fornem kamp, der godt kunne have være vundet, hvis ikke for for mange personlige fejl undervejs. Specielt målmand Mignolet overbevidste igen om, han ikke gør sig fortjent til den stillingsbetegnelse på topplan. Og min egen favorit Emre Can havde heller ikke sin bedste aften i rød trøje. Arsenal viste undervejs det unægtelige format, ikke mindst ved første og tredje mål, der begge havde høj, høj klasse i den iskolde styrtregnsaften på Merseyside. Ikke frosset så meget denne vinter, som da vi gik de fire kilometer ned til byen bagefter. Det var det hele værd.
PS – Første nummer der blev blæst ud over PA’et, da kom ind på Anfield denne aften, var The Clash’s ‘Complete Control’; perfekt. Blev David Bowie hyldet? Naturligvis. På denne aften med ‘Fashion’, ‘Starman’ og et nummer ved navn ‘Heroes’.

Han faldt som Lallana – der er meget bevægelig/uroskabdende uden bold – noget ud undervejs, men dejligt endelig at se ham som midtpunkt.
kan forestille mig det må have været en super oplevelse på trods af regnen. Enig med Can… men hvad med Fermino ….På TV så man hvordan har er konstant farlig når han har bolden – jeg tænker ikke kun på scoringerne men generelt….
Men det var opløftende at se