Introducing…Sune Rose!

The Raveonettes-mastermind Sune Rose Wagner solodebuterer i dag under aliaset Sune Rose med den dunkelt billededannende og underspillet dramatiske single ‘Ambush’…

9 tanker om “Introducing…Sune Rose!”

  1. Et rigtig dejligt nummer. Ikke så langt væk fra Raveonettes vel, men det er jo også en ok og naturlig ting. Er det ham selv der synger den lyse stemme i det smukke mellemspil??

  2. Han skulle være fortsat på dansk – hans soloplade er virkelig undervurderet og er kun vokset i statur siden udgivelsen.

  3. totalt skandale mht. GO! og faktisk ingen nævnelse overhovedet af LS,..hvilket muligvis retfærdiggører et grundigt check af anmelderne…og heller ingen Lars H.U.G. feat. Hilmer Hassig eller Henrik Hall solo. I bund og grund en falliterklæring af en bog, undskyld jeg nævnte den;-)

  4. Var Go! ikke med der?! Crazy. Vel lidt som at liste ‘500 danske aviser du skal læse før du dør’ og så udelade….Politiken.

    Wagner er fantastisk. Stor blomstrende udvikling fra PUJ til tidlig Raveonettes til hvor de/han er nu.

  5. En “sjov” type musiker, som jeg synes har haft bedre held med forvandlingen fra post-grunge Psyched up Janis til mere melodiske Raveonettes, end f.eks. Kashmir havde. Og førmomtalte Pretty in Black var med i Politikens “500 albums du skal høre før du dør”, hvilket var helt fortjent på den liste (på trods af den komplet fejlagtige udeladelse af GO!)

  6. Nå for pokker, jeg synes sgu pladen var meget god. Men helt fair, han er en yderst interessant musiker, så spændende at følge..

  7. Det gjorde han, men på dansk og som Sune Rose Wagner, en plade han senere undsagde sig. Så fordi navnet, lyden og sproget er anderledes her, tillader jeg mig at se det som en helt frisk start.

  8. Han lavede da en dansksproget soloplade i 2008, som er ret god og lægger sig op af Raveonettes lyden fra mesterværket Pretty in Black:-)

Skriv et svar