Februar-måned begynder i dag med aftenkamp for Liverpool på Anfield mod Birmingham City, ikke i sig selv en så opsigtsvækkende begivenhed. Det er L’pool’s kampprogram for den kommende måned derimod. På små 4 uger skal hele 8 kampe spilles. En sjælden hård schedule, og når man ser modstandernavnene ser det sgu’ farligt ud. Det bliver perioden, der afgør om sæsonen i år skal gå mod succes eller nedtur.
Med forventede sejre mod mindst 3 af de mindre hold samt points mod både Chelsea og Arsenal i PL, en KO af Man U i FA-cuppen, og et godt udgangspunkt mod Benfica i CL, vil tingene se mere end rosenrøde ud. Men det er ønsketænkning. Omvendt kan det gå helt galt, hvis Chelsea slår hårdt til på søndag. For så kommer de mange følgende kampe måske for hurtigt og for svære til, at kunne nå at finde fodfæste igen. Det travle LFC-program lyder:
1. Liverpool v Birmingham
5. Chelsea v Liverpool
8. Charlton v Liverpool
11. Wigan v Liverpool
14. Liverpool v Arsenal
18. Liverpool v Man Utd (FA-cup)
21. Benfica v Liverpool (Champions League)
26. Liverpool v Man City
“We all live in a Robbie Fowler-house” er en Manchester City-sang og går til melodien af “Yellow Submarine”. Og netop Man City har iaften hjemmebane mod forarmede Newcastle United, hvor manager Souness bare ikke tåler flere nederlag, hvis han vil blive hængende i jobbet. Af andre spændende opgør, har Blackburn hjemmekamp mod Man U. Efter slagsmål i spillertunnelen forleden mellem Blackburn’s Rob Savage og United’s ligeså sympatiske Gary Neville, er der igen lagt op til kold, hadefuld fight.
Arsenal, der har haft et par katastrofale måneder, skal søge at rette op på Highbury mod West Ham. Bare på én uge er Arsenal blevet slået ud af begge engelske pokalturneringer. Wenger har ved de lejligheder sparet en del af sit førstehold, hvilket forekommer uforståeligt, da der efterhånden ikke er så meget at spare dem til. Topholdet Chelsea har som altid en på papiret overkommelig opgave, i aften er det Villa der står på menuen – velbekomme, Special One.
Efter en runde med sejr til City (det luner jo altid)og efterfølgende exit til skotten i Newcastle,vil jeg nu som hårdtprøvet Man City fan blot ønske Fowler “best of luck” tilbage i sin gamle klub,tabet for de lyseblå er efter min mening til at overse,selvom at man ikke skal undervurdere underholdningsværdien.Tror dog at Pearce har nok at gøre med at holde på den unge hedspore Joey Barton, der vist vil have (endnu) mere i løn!Bedst var det dog at se Hammers og B’burn rovers som vindere af deres kampe!!
Og Souness er så også skredet i svinget nu. Så Det holdt vist fint stik, med forudantagelserne.
Souness må være en af de ringeste managers England endnu har set i flere årtier, selv om Harry Redknapp også kandiderer til den tvivlsomme titel.
Lidt ligessom Viborg FF. God stil, ikke ?
Nu skal man dog passe på med at begrave Arsenal inden de flytter til Cash Burden Growe – klubben får Kolo Toure tilbage indenfor de næste par uger, og angriberen Emmanuel Adebayor må vel også kunne eet eller andet.
Om ikke andet må Arsenal-fans vel være glade for at de ikke har været fan af Newcastle de sidste 17 måneder. Her har man virkelig at gøre med en klub der er præget af sølle ledelse ligefra klubbens formand ned til assistenttrænerne.
“Trænerstaben har nu set det grå papir, og som det konstateres på en fanside:
Thankfully we’ll also see the back of the wise men Souness surrounded himself with, who did much to dent the morale of the real people at the club by their patronising and conceited attitude.
Dean Saunders, Roy Tunks, Alan Murray and Terry McDermott – good riddance to the lot of you and good luck in your attempts to earn money under false pretences at another club.”
Tottenham………..Fulham,av! Men bortset fra det er Spurs vel on the rise – bedre hold end i m-a-n-g-e år.
Det er en kombination af mange ting og sager, Jens. I Arsenal-land er man skuffede over den mangel på lederskab, der vises på 1. holdet. De mange unge spillere, der er kommet på holdet de sidste par sæsoner, har simpelthen ikke nogen at læne sig op ad, og det koster dyrt. Samtidig er det ikke befordrende for holdet at man i lang tid har været ufattelig skidt kørende i forsvaret. Sol C’s mangel på form er en bitter pille at sluge for de røde, Kolo Toure, der har været velspillende er til African Cup of Nations og på backpladserne har Ashley Cole været skadet meget længe, og hans oprindelige afløser, Gael Clichy er også gået ned.
Man kan ikke undervurdere Pat Vieiras betydning for Gunners. Ikke alene var han en fantastisk playmaker, men samtidig var hans fysik med til at beskytte forsvaret. Han er væk nu, og Gilberto Silva, Mathieau Flamini og Cesc Fabregas har slet ikke den samme fysiske formåen som franskmanden. Prøv at forestil dig hvad der ville ske, hvis Liverpool skulle spille uden Didi Hamann, Momo Sissoko eller Stephen Gerrard på den centrale midtbane og i stedet satte Harry Kewell ind centralt. Det er efter min mening en stor del af årsagen til Arsenals deroute i denne sæson.
Desuden kunne man måske ane en begyndende krise for Jens Lehmann? I går havde West Ham 4 skud på mål – de tre mål og en jordstryger fra 25 meter. Det er bare ikke godt nok. (Ikke at jeg decideret græder over det – jeg er Tottenham-tilhænger ;))
Efter hvad jeg har set af Arsenal i denne sæson, er de skræmmende afhængige af Thierry Henry. Klassespillere som Ljungberg, Pires, Reyes, Campbell, Gilberto underpræsterer i ekstrem grad. Ha, de får jo næsten Man United til at ligne et velfungerende kollektiv – men heldigvis også kun næsten! Tak til Blackburn for en god griner i aftes, der næsten kunne redde ærgrelsen over Alonsos selvmål i Daniel Aggers debutkamp.
Det kan vel ikke kun være fordi Viera er borte, at Arsenal smuldrer på den måde – hvad er der galt, Kramer?
Har altid syntes godt om Sol Campbell som spiller. I skarp modsætning til de fleste – f.eks. Rio Ferdinand – har han som oftest virket meget elegant i forsvarsspillets svære kunst.
“Arsenal, der har haft et par katastrofale måneder, skal søge at rette op på Highbury mod West Ham.”
Så vidt vides er Arsenal i bedste Glenn Hoddle-terminologi “down to the barest of bones” – holdet er så plaget af skader og folk der underpræsterer. Historien vil vide at Rsol C***bell gik direkte i bad og tog hjem i går i pausen, efter at have været stærkt impliceret i West Hams 2 mål. Det må være et foreløbigt lavpunkt i en karriere der har budt på en del okntroverser, men også mange successer og landskampe. I den sidste uge har han været medvirkende til at Arsenal røg ud af Ligacuppen, og nu det forsmædelige nederlag til WHUFC. 4. pladsen i Premier League er “up for grabs” – de næste par måneder bliver meget spændende i det kapløb.
“The tackle was ugly if hardly spiteful, though Johnson made no contact with the ball and the Danish debutant’s immediate reaction did suggest he had suffered a serious injury. Perhaps swayed by the centre-half’s desperate clutching of his limb, Uriah Rennie, standing over the challenge, flashed red and the visitors, so comfortable up to then, had to re-assess their game plan.”
Lidt har han da lært af at spille sammen med Johan Elmander i 1½ år 😉
Ser ud som om Agger er i startopstillingen i følge BBC Sport. Supercool!