Én cup-finale af gangen. Med hiv og klem blev hårdtkæmpende Sunderland besejret forleden. På en aften som igen viste Liverpool’s manglende evne til at dræbe en kamp. En svaghed der næsten må komme til at koste i det kommende meget tætte program. Måske allerede søndag, hvor Tottenham kommer til Anfield. Spurs ligner Liverpool på det punkt, at deres forsvar også giver mindelser om en optimistjolle i storm i Biscayen. Hvilket LFC selv oplevede, da man uden Steven Gerrard vandt 5-0 på White Hart Lane i december. Siden har Spurs fået ny manager, Tim Sherwood, men manglen på organisation er intakt og målene er fortsat med at rasle ind i for mange kampe. En ultraspændende weekend den her, hvor forslåede Arsenal tager imod Manchester City allerede lørdag. Wenger er lige nu fem point efter Liverpool på tredjepladsen og har ikke råd til andet end sejr for at holde trit. Omvendt vil Liverpool kunne bringe sig afgørende foran Arsenal, tager City point. Men der bliver brug for noget helt specielt, skal det lykkes. For selv med et vaklende forsvar har Spurs-holdet masser af kvalitet foran, der først skal brydes ned. Mr. Suarez, will you rise to shine?
Arsenal-Manchester City, lørdag, kl. 18.30, 3+/Kanal 6/downthelocal
Liverpool-Tottenham, søndag, kl. 17.00, 3+/downthelocal

Spiller ialfald den bedste fodbold lige nu. Ingen tvivl om det.
der er noget om snakken. Det bliver nogle spændende uger…
Top of the league!! Sikken berusende vished at gå rundt med. Man kan ikke løbe fra, at vores forsvar har klare mangler, men alle hold har mangler. Chelsea har nu ikke formået at score i deres to seneste ugekampe – med nul points til følge. Hvad hjælper det så at være mestre i at køre smalle føringer hjem?
Er jeg helt i skoven ved at påstå, at LFC lige nu har rækkens bedste balance mellem styrker og svagheder? Eller sagt rent ud: rækkens bedste hold (ikke trup, men hold!). Der er noget om snakken! 😀
Resultaterne i dag kunne vel næppe falde bedre ud….altså respekt for at en sejr i morgen for første gang i mange år bringer LFC på første pladsen så langt inde i turnering. Der skal vel ikke gå mange runder på denne førend vi er nødt til at tale om det forbudte M-ord eller hva… er det stadig for overmodigt…Husk at de andre tophold også viser svagheder så derfor vil pointtab ikke nødvendigvis betyde farvel…
Respekt for fremskridtet under BR. Der har været uventet storhed. Mere af det!
Og enig, forsvaret har haft svære vilkår og ofte været ubeskyttet uden en regulær def-midt siden Lucas blev skadet, men alligevel; selv når LFC prøver at stå dybt og forsvare, ligner det nærmest en umulighed. Der er altså plads til forbedring der.
Det er i nogen grad et spørgsmål om, hvor man lægger sit taktiske fokus. Ofte har forsvaret svære vilkår. Men vores offensiv er jo mindst lige så formidabelt uregerlig, som vores forsvar er skrøbelig.
Chelsea har betydeligt sværere ved at score. Men at det overhovedet er dem og City, vi måler os med, og ikke Tottenham, Everton og Arsenal, som vi troede – måske endda håbede – før sæsonen. Det er lidt af et mirakel. Man glemmer næsten, at Rodgers ikke engang har været i gang i to år. Tænk, hvis han kan fastholde udviklingen…
Fantastiske kampe, ja, men hvor bliver man et nervevrag. Og det er altså også en kunst at kunne forsvare sig. Behøver ikke ligne Chelsea, blot fordi man ikke holder åbent klovnecirkus i bagerste række. 😉
Ja, ok. Hvis vi snakker om at dræbe en kamp defensivt – nærmest på klassisk italiensk maner, så er jeg enige i, at LFC mangler lidt i forhold til fx Chelsea. Men der har – såvidt jeg husker – bare ikke være så mange kampe, hvor LFC har været i den situation i den seneste tid. Og bortset fra onsdag, mener jeg også de er blevet bedre. Husker fx den Swansea-kampen hvor ét-målsføringen blev kørt sikkert i havn (såvidt man nu kan sige det om en 4-3 føring 🙂 ).
Vi mangler bestemt stabilitet i forsvaret, men i forhold til Chelseas hold og spillestil, så vil jeg ikke bytte. Fantatiske kampe, LFC har budt os i denne sæson.
mrbelpitt, det jeg mener er, at LFC can cruise afsted og se helt urørlige ud. Men hvis der så bliver scoret mod dem som forleden mod Sunderland, eller hvis man bare nærmer sig afslutningen af en kamp med snæver etmålsføring, indtræffer noget der minder om nervesammenbrud, hvad ofte resulterer i at næsten hvert eneste modstanderangreb bliver til en farlig chance. Dét oplever du ikke hos Chelsea eller City. Specielt Chelsea er jo superdygtige til at bevare composure og ikke gå i panik. Hvor ofte har Chelsea således ikke kørt en snæver sejr hjem denne sæson, uden nogen slinger i valsen? Den professionelle ro har Liverpool bare slet ikke baglæns.
…og lørdag er en af de gange, at jeg hepper på uafgjort
Onsdag aften var i den grad squeaky bum time. Længe siden jeg har været så nervøs over en kamp. Men ligefrem at påstå “Liverpools manglende evne til at dræbe en kamp”?? Når man ser ud over sæsonen, så kan jeg ikke se det problem. Hvem har været bedre til at dræbe kampe end os? Ikke Chelsea og City i hvert fald.
Du har selvfølgelig en pointe ift. at vores forsvar ikke ligefrem indgyder ro altid. Men der har været stabile kampe som fx de to gange 3-0 hos Southampton og Man U. Og andre gange har angrebet klaret ærterne (Stoke og Cardiff). Tror det handler meget om balancen på midtbanen – og koncentration. Sidstnævnte har efterhånden længe været et problem for Agger – jf. O’Sheas kæmpechance mod slut i onsdags.
De kommende hjemmekampe mod de store handler om at få balancen korrekt (koncentrationen bør være der). Dvs. både Allen og Hendo. Mens udekampene mest af alt handler om koncentration og den rette indstilling. Så burde vores kvaliteter kunne bære os igennem.
Men jeg er ikke sikker på, jeg kan holde til mange flere afslutninger som den i onsdags…
Jeg håber også på en Spurs-sejr på søndagen, men jeg frygter ærlig talt det modsatte.
LFCs offensiv er frygtindgydende i år (eller har i hvert fald været det i de seneste måneder, og samtidig er Spurs defensiv nogenlunde lige så sikker som AGF’s. Det er med andre ord risiko for en ordentlig øretæve, hvis først LFC får hul på bylden.
Jeg håber dog, at de hvidblusede vil knokle for en sejr og prøve at skabe bedre sammenhæng mellem kæderne – for sammenspillet har virkeliget ladet meget tilbage at ønske i denne sæson.
Men hvem ved. Hvis Eriksen først laver en kasse, bør der vel være basis for at få tre point med hjem til London.
Hvor meget det end piner mig som Spurs-fan at sige det, så har LFC næppe meget at frygte på søndag. Indtil videre i denne sæson har Tottenham været aldeles håbløse mod den nuværende top-4 i England. Syv kampe, 1 point og en målscore på 2-23 (du læste rigtigt)!
Tottenham har mange dygtige spillere, men holdet hænger simpelthen dårligt sammen. Og i denne sæson har de desuden haft en tendens til at falde helt fra hinanden, når det begynder at gå skævt.
Når det er sagt, så håber jeg naturligvis på en dejlig søndag, hvor Soldado får et Valencia-flashback og begynder at banke bolde i kassen 🙂