…god sommer er det tid til at røbe, at der bliver lidt stille på jensunmack.dk. Denne blogs forfattere har sommerferie i sigte, så der kommer til at blive langt mellem nyt her i det næste stykke tid.
Pas nu godt på jer selv og de andre derude!
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.
Den var jeg også til. Og ja, lige i skabet – eneste minimale anke var, at bandet måske var lidt for anonymt.
Og en lille rettelse til setlisten: Way Down In The Hole var en del af ekstranumrene.
TOM WAITS
Paris setlist (second night)
Le Grand Rex, Paris, France
July 25, 2008
Lucinda / Ain’t Going Down To The Well No More
Rain Dogs
Falling Down
The Other Side Of The World
Lucky Day
God’s Away On Business
Hold On
Eyeball Kid
Jesus Gonna Be Here
You Can Never Hold Back Spring
Johnsburg, Illinois
Tom Traubert’s Blues
Innocent When You Dream
Lie To Me
Hoist That Rag
Heigh Ho
Lost At The Bottom Of The World
Hang Down Your Head
Poor Edward
Black Market Baby
Dirt In The Ground
Make It Rain
Way Down In The Hole
Jockey Full Of Bourbon
Anywhere I Lay My Head
Det var fanme i orden!
Genså lige denne kamp: http://youtube.com/watch?v=AHjX6ce7nXs Det er altid dejligt at se United vinde over LFC :-). Og Yugo Star – de 4 næste er nok mere sandsynlige end den første…
I kølvandet på en fremragende Roskilde Festival med mindeværdige optrædener af en lang række bands, ingen nævnt og ingen glemt, ønskes hermed god sommer til alle læsere og brugere på denne side.
Her fra Amager ses der frem mod en ny koncert-, plade- og fodboldsæson efter en velfortjent sommerpause til især Jens og Pastoren.
Top 5 over ønsker for sæsonen 2008-09:
1. Liverpool vinder Premier League
2. Jens udgiver “Album Of The Year” ifølge NME, Gaffa, Mojo, Uncut, Jagt & Fisk, Familie Journalen og resten af verden
3. Jens gen-starter Copenhagen Screamin’ under navnet “Copenhagen Liverpooling”, hvor han seks aftener i træk spiller “You’ll Never Walk Alone” på seks forskellige københavnske locations.
4. Thomas Augustinussen hentes til Liverpool i vinterpausen og scorer årets mål til 1-0 i Champions League-finalen over AaB.
5. Love Shop genopstår!
…musikalsk er agurketiden jo altid herlig i København med den forrygende jazzfestival, som nu kører 30. gang. Og vejret holder for det meste i drømmenes sommer-hovedstad.
Det var ualmindelig smukt, da en af de største sangskrivere inden for de seneste fem årtier lagde 8000C og ca. 10.000 tilhører ned.
Unik lyd, unikt band og ikke mindst sange, der hører til blandt de ypperste.
Der var en sjælden set ægthed over Cohens optræden og aldrig – gentager aldrig – har jeg oplevet et publikum, der i den grad var kommet for musikken. Den normale koncertsnak var nærmest ikke eksisterende, og de der vovede at snakke undewr numren blev hurtigt dysset tavse!!!
Jeg kan (næsten) ikke huske, hvornår jeg senest har været SÅ tryllebundet som i går.
Cohen, 6.7.08, 8000C ryger direkte ind i top fem over de bedste koncerter, som jeg har oplevet!!!
Flere nyheder fra Cohenland
en helt igennem verdensklasse koncert i KBH. publikum skal have stor ros med her. først et næsten okult bigfald da THE MAN kommer på scenen.
herfra stilhed – næsten uhyggelig stilhed – en ren fokusering på sangene – og så de voldsomme bifald.
aftens set: og jo vi blev forkælet denne sommeraften i kbh
Dance me to the end of love
Future
Ain’t no cure for love
Like a bird
Everybody knows
in my secret life
who by the fire
no way to say goodbye
anthem
—–
Tower of song (aftens guld nummer spørger I mig)
Suzanne
Gypsy wife
Boggie Street
Halleluja
Democracy
I’m your man
take this waltz
——-
So long Marianne
If it be your will
first we take Manhatten then we take Berlin
—-
Sisters of Mercy
Closing time
—–
I tried to leave you
… og nu der er gået sommer i den – er der nogen der husker denne kamp?
Det er jo altid dejligt at se United få bank, men prøv lige at se de mål. Cantellos og Greenhofs mål blev kåret til hhv. nr. 1 og 2 i konkurrencen om årets mål i ’78 🙂
http://youtube.com/watch?v=XTAMsgAdsII
Jubiiii – I dag er det R-dag i Roskilde ligesom de var for mig også sidste onsdag i Victoria Park i London. Glæd Jer, I der skal til Roskilde – Radiohead er i forrygende form!
Sætlisten fra i onsdag:
1. Reckoner
2. 15 Step
3. There There
4. All I Need
5. Lucky
6. Nude
7. Weird Fishes/Arpeggi
8. Myxomatosis
9. National Anthem
10. Faust Arp
11. No Surprises
12. Jigsaw Falling Into Place
13. Optimistic
14. Videotape
15. Everything In Its Right Place
16. Idioteque
17. Bodysnatchers
Encore 1:
18. House of Cards
19. The Bends
20. Bangers + Mash
21. My Iron Lung
22. Karma Police
Encore 2:
23. Go Slowly
24. 2+2=5
25. Paranoid Android
God sommer til alle!!!!
og jeg vil være ferievikar for Unmack når DK bliver forvandlet til Cohen Land, da jeg punkede ham for hans Cohen billetter, og skal smide en kommentar om koncerten, setlisten og giver en verbal krammer til brugerne.
God ferie de herrer. Her er jeg selv nået en tilstand af ferie.
“har sådan nogle halvstuderede røvere og musikere ikke mere eller mindre ferie altid?” hø hø – det mener jeg naturligvis ikke, men som lærer får man den nærmest kastet i nakken dagligt! 🙂
God sommer til alle – og Pastoren samt Unmack. Måske der venter ny musik efter en god lang sommerferie? Sikkert er det, at jeg fortsat vil være med på denne kanal – dansmarks bedste hjemmeside, hverken mere eller mindre!