Nu hvor alle shows med The Lonely Lovers er fint overstået og Joyride 05-06 forbi, hvor VM-pokalen er blevet overrakt, hvor hele Europa kører på sommertid, er Pastoren og jeg blevet enige om et regulært break her på siden. Der er steder der skal rejses, liv der skal leves, nye sange der skal indrettes. Så det næste stykke tid sendes der ikke meget herfra, medmindre konkrete nyheder skal ud – ha’ en strålende sommer!
XXX Jens Unmack
19 tanker om “Vi kalder det sommer”
Skriv et svar
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.
‘Fitness Lalandia’ skal først spille den udsatte kamp mod Randers i slutningen af november, så det er bare at holde fast. Hvem ved, måske AaB kan trække det uundgåelige kollaps helt til foråret i denne sæson? 😉
Efter jeg har forladt 9000 Aalborg holder jeg endnu mere med dem end før – sådan går det vist tit….forhåbentlig bliver jeg ikke stenet og rullet i tjære og fjer i Århus af den grund!
Jeg så forresten godt cykelløbet fra mit vindue ved Harald Jensens Plads. Det viste sig at være World Cup i holdløb for kvinder. Som cykelentusiast savnede jeg kyllingen og den dopede mormon – men kunne ved nærmere eftersyn konstatere at T-Mobile også har et kvindehold. Mon det er Andrea Klöden der er Frau Kapitän?
Så så, Yugo Star. Her mener jeg godt det kunne være på sin plads med et lille “Skik følge eller by fly”. 🙂
På grund af kaotiske trafikforhold grundet et cykelløb i midtbyen og fordi der kom 3.000 flere tilskuere end forventet kom jeg først ind på stadion 10 minutter efter kick-off. Der var stillingen allerede 2-0 til de hviie.
Hvis jeg må bryde ind i dette lille AGF-Forum, så prøv lige at kaste et blik på stillingen i SAS-Ligaen (I ved godt, rækken OVER)….Dobbelt-A på toppen hvor de hører hjemme er nu et skønt syn (selv om den nok er til låns indtil FC Fitness Lalandia igen har spillet)!
Om det er Ceres der gjorde forskellen er svært at sige. Men dejligt var det at Mølbys tropper blev sendt hjem med en ordentlig sæk. Life’s wonderful…
Hej Lai. Jeg har aldrig været stor Muse fan, men det nye album har jeg virkelig givet en chance – ikke mindst grundet de varme anbefalinger fra Jens U. Jeg må desværre melde pas her. Muse rammer ikke plet hos mig. Jeg har svært ved at finde den røde tråd i de vilde stilskift mellem inspirationerne fra Queen, Radiohead, den hårde metal og Prince. Og så minder den teatralske højtidelighed minder mig s’gu for meget om danske Baal.
Så bliver jeg ramt langt mere direkte af Thom Yorkes smalle, underspillede, til tider klaustrofbiske men utrloligt smukke soloalbum The Eraser.
Og så er det jo i morgen Superl…. – nå nej 1. divisionen starter. Med Ceres tilbage på brystet kan oprykningen ikke glippe i år.
Nå, konen har sat Vejen hjem på i køkkenet, og vil have en hånd med salaten 🙂
Tak for fint indslag dr. aakjaer.
Jeg har nu været på pinden det meste af sommeren, men synes det vil virke mærkeligt at skrive med mig selv her…
BTW Det nye album fra Muse lever faktisk op til de pæne ord fra NME…
Tilbage fra ferien kan man konstatere at jensunmack.dk er gået fuldstændigt i hibernation. Man føler sig nærmest som Capt. Bowman fra 2001: A Space Oddysey på rumskibet, hvor kun HAL er tilbage.
Skulle en anden levende sjæl komme forbi, vil jeg lige efterlade denne her, som jeg netop er faldet over:
http://www.youtube.com/watch?v=cQKK5jbpNy8
Det skulle kunne bringe enhver ud af selv den dybeste søvn. Tænk at det snart er 30 år siden, at PiL opstod af asken fra Sex Pistols.
God sommer til Jens og Pastoren. Tak for Roskilde – og minderne. Ses til Premier League-startup herinde – COYS!
Tjek http://www.myspace.com/auditoriumsampler2006
Hér står den på Tour, Thåström og en Jens U. cover…
Vi ses vel, når fodbolden starter igen den 30.7 kl. 15???
God sommer til alle. Mange tak for koncerterne og ikke mindst god fornøjelse med skriveriet/tilretningerne.
Min Top 5 over Suede-numre vil nok se således ud:
1. Metal Mickey
2. My Dark Star
3. Saturday Night
4. Everything Will Flow
5. Killing Of A Flash Boy
Jeg er enig i at de to første albums – med Butler – er de bedste, men der er gyldne øjeblikke på alle Suede-albums, måske med undtagelse af det sidste (A New Morning). Forresten barsler Brett A. jo med et soloalbum snart….
En anden sanger fra et af mine helt store yndlingsbands kommer også snart med et soloalbum – James Dean Bradfield fra Manic Street Preachers har første single ude, mens albummet følger om knap to uger. Desværre er singlen, That’s No Way To Tell A Lie, måske en anelse anonym. Ikke ulig de senere udgivelser med Manics – jeg anbefaler i stedet The Holy Bible som er et kulsort mesterværk i mine ører.
Top 5 over Manics-numre:
1. Faster
2. This Is Yesterday
3. A Design For Life
4. My Little Empire
5. Die In The Summertime
Bassisten Nicky Wire arbejder også med solomateriale og har som Bradfield givet enkelte koncerter, efter sigende under kraftig påvirking af hvidvin!
Egentlig usædvanligt med de mange interessante albums denne sommer byder på – der plejer ikke at udkomme meget godt mellem maj og september, men i år er der Bradfield, Johnny Cashs femte i American Recordings-serien, Thom Yorke, Razorlight…og dertil for mange, dog ikke jeg, også Muse.
Top 5 over aktuelle numre på min iPod:
1. Jens Unmack: Søndre Boulevard
2. Razorlight: In The Morning
3. James Dean Bradfield: That’s No Way To Tell A Lie
4. Morrissey: Song from Under The Floorboard
5. The Boyfriends: I Love You
He he, Yugo… Har altid sat, McAlmont & Butler særdeles højt, og jeg mener at Bring It Back er håbløs undervuderet og fuldt på højde med Suede dagene..Men der er jo mange stærke kandidater fra Butlers stærkt omdiskuteret og profileret tid i Suede..Men her kommer en top 5 Butler i Suede(det eneste Suede for mig)
1. My Dark Star
2. Next life
3. This Hollywood Life
4. Metal Mickey
5. Asphalt World
Men lad mig få høre din:-)
God sommer til alle, vi ses forhåbentlig snart igen.
Rozzer, undskyld men du må da have taget skade af alt det flyttestress hvis du kun finder plads til to Suede-numre på en Top 5+2 over Bernard Butler-sange! Jeg kan sagtens gå med til at Yes er på listen, men derudover….nix! De to første Suede-albums vælter jo med klassikere, og for b-siderne fra perioden gælder det samme!
Hvis du har glemt din ellers normalt rigtig gode smag i flyttekasserne, håber jeg at du snart får pakket ud 😉
Tak for en fabelagtig sæson 05-06!
God sommer.
God sommer – og tak for en herlig side, som det er blevet et næsten dagligt ritual at besøge.
Ja god sommer til alle, et midt i en stressende flytning, men har da haft overskud via Ipoden til at finde frem til min personlige top 5 over Bernard Butler..Da det er ham der har afhjulpet stressmomenterne…
1. Bring It Back (McAlmont & Butler)
2. My Dark Star (Suede)
3. Yes ( McAlmont & Butler)
4. Next Life ( Suede)
5. Lovers ( The Tears
Runners Up; People Move On ( Bernard Butler), Can We Make It (McAlmont & Butler)
Nuvel, glæder mig til at høre de nye sange Jens og til den nye PL gå i gang…..YNWA!
God sommer til jer begge. Og tak for musikken…