At synge sit eget navn

Peter Gabriel er en meget dygtig og rutineret herre, en sjælfuld sanger og kreativ sangskriver og producer – som desværre også kan være ret kedelig. På hans nye album, Scratch My Back, vælger han sange af bl.a. David Bowie, Arcade Fire, Elbow, Bon Iver, Magnetic Fields og Radiohead og laver nogle – ret kedelige cover-versioner af disse ellers temmelig fremragende værker. (Sådan må det vel næsten gå, når hele herligheden skal fortolkes som slæbende mollede ballader med strygere på.)

Vampire Weekend er et band, som nogle her på bloggen ikke bryder sig om – mens jeg er glad for deres nye album, Contra.

Hot Chip har for nylig udsendt One Life Stand, som også er et album, jeg er glad for.

Og forbindelsen er…? På Vampire Weekends første album findes sangen “Cape Kod Kwassa Kwassa”, hvor Peter Gabriel bliver nævnt indtil flere gange. For nylig, dvs. lige inden jul, har Hot Chip lavet en cover-version af netop denne sang – med Peter Gabriel på vokal. Kedelig, det er den ikke. Bemærk den lille ændring, han føler sig nødsaget til at lave i teksten!

7 tanker om “At synge sit eget navn”

  1. Ikke noget faux-ghetto, vi er nede med det “rå, det etniske umiddelbare” over Vampire Weekend. De står ved deres hvide, veluddannede middelklasse ophav. Ja, de har sågar sat det på omslaget til Contra. Fedt.

  2. Hmm. Jeg syndes nu ellers at Scratch My Back er et ret vellykket album, og jeg syndes at der er fine udgaver af de fleste af sangene. Specielt “Heroes” der for en gangs skyld er en udgave man gider at høre på. Så jeg vil melde mig som uenig med dig Pastor.

  3. Tak for den Pastor. Det er faktisk en rigtig god version synes jeg. Ofte bliver der sløset med sådan nogle cover versioner og resultatet lyder ofte mere af gimmick end musik, men ikke her 🙂

    I øvrigt vil jeg gerne erklære mig enig i kvaliteterne i Contra. Titelnummeret i sig selv, som lukker pladen, er det hele værd.

Skriv et svar