Sami & Jocke på scene i Stockholm denne weekend.
Er jeg den eneste der hører Kent’s nye disc Röd som noget af det allerbedste bandet har begået? Om små to uger vil der være rig mulighed for at indtage pladens sange live her i landet, først 12 marts i SCC i Århus og dagen efter på det nye københavnske koncertsted Tap 1 ved Carlsberg. Denne weekend stod for tourpremiere med fire Kent-shows på Annexet i Stockholm. Her nedenfor en samlet setliste-nøgle til aftenerne. De steder hvor der har været ændringer står titlerne separeret med skråstreg, og skal læses som torsdag til venstre, så fredag, lørdag, med søndag til højre.
01 Taxmannen
02 Berlin/Palace & Main/Palace & Main/Palace & Main
03 Du är ånga/VinterNoll2/VinterNoll2/VinterNoll2
04 Töntarna
05 Sundance Kid/Socker/Socker/Socker
06 Hjärta/Sjukhus/Hjärta/Sjukhus
07 Den döda vinkeln/Romeo/Romeo/Romeo
08 LSD, någon?
09 Musik non stop
10 Idioter
11 OWC/Svarta linjer/Svarta linjer/Chans
12 FF/OWC/Saker man ser/Saker man ser
13 Vals för satan (din vän pessimisten)/FF/FF/FF
14 Ingenting
15 Vy från ett luftslott
16 Krossa allt > Dom andra
+ + +
17 På drift?
18 Kärleken väntar/Kärleken väntar/Kärleken väntar/Kevlarsjäl
19 Mannen i den vita hatten (16 år senare)
The singer, not the song.


Njah, det er nu kun på nogle fejlbedømte synth-mellemspil omkring ‘Ingenting’ og ‘Vy från ett luftslott’, at der går kluntet trance i det for alvor. Men de kan ikke for alvor slette alle de mentale billeder fra en sangmæssigt meget vellykket plade med en lyd som det gik at vænne sig til, billederne af byens lys set fra Hagnestahill, bilen mod Berlin, den uberørte sne i Stockholms berusede vintermorgen, telefonnummeret på en gammel post-it fra 97, og så den sårede og forslåede ‘Generation Ex’,
Jag skulle alltid vara den som stod bakom dig
Jag skulle alltid svara när du kallade på mig
Jag skulle alltid vara den som vaktade din rygg
– tre linier der ser alt smuldre. Hvis Röd med al sin meget dyrere og mere storladne lyd ramte på samme måde, så ville det være sket nu, trods alt. Men igen – enige om at være uenige.
Udover for mange bølgedale i sangenes kvalitet på Tilbaka Til Samtiden, skæmmes albummet også af en produktion, hvis dominerende keyboardlyd ofte giver mindelser om 90’ernes eurodance-scene. Her er der heldigvis også sket store fremskriodt på den teknologisk set langt mere raffinerede og velfungerende Röd. 😉
Timothy: helt enig. Jeg sad selv og kørte Tillbaka… på hovedtelefonerne da kollegerne knævrede, og sangene der er meget, meget mere skarpe end efterfølgeren. Og teksten til ‘Generation Ex’ river i hjertekamrene. På en måde jeg ikke kan få noget på ‘Röd’ til at gøre. Tyvärr…
@ Morten Ramone:
Spændende tracklist – den skal prøves. Minus ‘Palace & Main’ er dristigt, ‘Romeo’ lidt mere logisk. Interssant eksperiment med ‘Alla Mot Alla’ som en slags efterslutnummer til ‘MIDVH’…
Att: TimothyPrice
Det var jens der begyndte. Vi kan jo sige, at han “lokkede” mig til det
@Ramone
At ændre i tracklisten på Du & Jag Döden er helligbrøde.
For mig er det interessant, hvis man kan dele folk op i dem der savner den gamle lyd og dem der synes Röd er en fantastisk plade.
Jeg kan rigtig godt li’ den udvikling Kents lyd har taget, men jeg synes både Du & Jag… og Tilbake til… er langt bedre plader end Röd. Det er ikke engang close (og jo, det er efter mange gennemlytninger).
Hvor mange gange skal man høre Röd før den bliver rigtig god 🙂 ?
Att: Unmack.
Har selv gået rundt og syslet med en trackliste for netop Du & Jag döden, (den med det grimme cover, ja) og er kommet frem til følgende:
400 slag
Du är ånga
Den döda vinkeln
Du var min armé
Max 500
Välgärningar och illdåd
Klåparen
Nihilisten
M
Mannen i den vita hatten (16 år senare)
Alla Mot Alla
Kauge – hold øje med din postkasse om lidt 🙂
Mener at Röd er et særklasse album. Har svært ved at finde svagheder må jeg indrømme. Enig med Jens i at de to sidste numre holder rigtig højt niveau…. Og så har Krossa allt en stor stjerne hos mig..
Nå men nu til det primære.. På drift? kan jeg se har ligget til gratis download på Kent.nu i en periode omkring nytår. Damn, fik ikke lige hentet den, og kan ikke finde et sted hvor den kan købes!! Er der nogen herinde som har den liggende og eventuelt vil sende den til mig pr. mail?? (rene.sundstrom@svendborg.dk)..
På forhånd tak.
Ses på Tap 1… Bliver fantastisk
Hører ‘Max 500’ nu – lyder absolut fortræffelig god. Ved ikke hvad jeg kan have tænkt på, da negativ omkring den. Havde generelle problemer først med Du & jag Döden desværre, for hvor er der mange dejlige ting på den plade (det stygge cover undtaget), har det vist sig!
Kan se jeg her på et tidspunkt skrev pladen ville stå stærkere minus bl.a. ‘Max 500’, men med single-B-siderne ‘M’, ‘Nihilisten’ og ‘Välgärningar & illdåd’. Det sidste er rigtigt, men ‘Max 500’ skal også være med på holdet.
Att: Jens.
Jeg forstår Idioter, og til dels Hjarta som singleudspil, men Töntarna??? et underligt nummer, der først til sidst kommer i gang. Til gengæld syntes jeg Max 500 er en af deres stærkeste singler til dato, den er du vidst ikke helt vild med, så vidt jeg husker.
Jeg er også lidt skeptisk over for Röd. “Idioter” og “Det finns inga ord” er fine sange, men de fleste andre sange på albummet kan jeg ikke få et nært forhold til. Der er stadig et eller andet blankpoleret og anonymt ved produktionen, jeg ikke helt kan forlige mig med. Og jeg kan (som mange forhåbentlig ved) godt lide elektronisk musik, så det er ikke synterna, der er problemet.
Jamen jeg forstår heller ikke hvordan nogen kan høre en femtedel af dybden fra Isola eller Hagnesta Hill i den ellers flotte og blanke facade på Röd, så jeg tror bare vi er enige om at være uenige…
Men jo, finalesangen er så også én der efterhånden har vokset sig ret stor. Uden i øvrigt at kunne måle sig med ting som ‘747’ eller førnævnte ‘Mannen…’ 🙂
Well, smag og ubehag – forstår slet ikke hvordan du kan opleve de sange på den måde. Vi kan så heldigvis være enige om ‘Du är ånga’ som ganske fortabt dejlig.
Det er et mysterium for mig… netop de to sange, spillet ved siden af ikke engang særlig gamle perler som ‘Du är ånga’, ‘Klåparen’, ‘Columbus’, ‘Mannen med den vita hatten’, er prototypen på hvor lidt Röd flytter følelsesmæssigt på mig.
Den der uendelige melankoli, den der sanseløse tristesse der får én til at associere til hele sit liv – jeg kan ikke finde den. Det virker for meget som et 9-17-job. Men smag og behag, eh.
‘Töntarna’ er mest overbevisende Kent-single siden………’Musik Non Stop’. Forstår heller ikke helt, hvordan man kan være efter en kongesang som ‘Idioter’, der – logisk nok i henhold til sin melodiske særegenhed og kvalitet – udsendes som single næste mandag.
Jeg synes endda nok der er gode sange efter ‘Dom som försvann’ – ‘Columbus’ fra Tillbaka till samtiden, ikke mindst. Og ”Generation Ex’, og ‘LSD, någon?’, og ‘Elefanter’. Ja, og ‘Vals för satan’ og ‘Krossa allt’ fra den nye.
Men de sange der med fordel kunne slettes fra ovenstående sætliste er næsten alle nye, ‘Idioter’, ‘Töntarna’, ‘Sjukhus’, ‘Svarta linjer’, ‘På drift’… der er efter min smag 40 bedre sange i deres samling, men der er jo desværre ikke mulighed for selv at sætte sættet. Så ville ‘Kärleken väntar’ heller ikke blive luftet igen 😉
Jeg må blankt erkende, at jeg er én af dem, der også har overgivet sig til Röd. Et af de få bands, hvis formkurve bare har været støt stigende fra album til album. Og billetten til Tap 1 er i hus. Så tak til dig, Jens, for previw på, hvad der kan vente os. En stor aften, det bliver det
Jeg vil nok altid ha et svagt punkt, der hedder Hagnesta Hill, men Röd er en superplade. Den fungere særligt godt som album, hvorimod Tillbaka.. mere havde nogle store øjeblikke, men ellers gjorde sig bedst klippet op og fordelt på diverse hjemmelavede playlister til ipoden.
Anyway, det bliver fantastisk i tap1, (og helt sikkert også i Århus). Hvis man ikke kan vente, har kent lagt en del del videoklip ud på det der facebook, kent sweden hedder den vidst, og ellers er kentjunkie.com også godt opdateret
Kan man sige noget værre om nogen? Du er en hård mand, 1888! 😉
De er begyndt at minde for meget om Carpark North…
Nej, Kent maler i sagens velproducerede natur ikke samme ekspressive stemningsbilleder som Thåström. Til gengæld laver de – når som bedst – stor popmusik af det vanskelige nordiske sind. Synths eller ej, har der altid kunnet være noget tillukket koldt og distanceblændede over Kent, ikke mindst live, hvor J. Berg gør en ret gennemsigtig figur som samlende midpunkt i bandets enorme popularitet.
Jeg melder mig blandt skeptikerne … måske har alderen indhentet mig … men jeg vil hellere høre youtube clips med Townes end sætte Röd på cd afspilleren. Det er blevet for kedeligt, måske er det syntherne … der mangler den kant som fx. Thåström har … det når aldrig helt ind …. desværre …
Sh.
@ skeptikere: Hør slutsangen ‘Det Finns Inga Ord’ tårnhøjt og se rödlyset. Autopilot er det skandinaviske Kent-sortsyn ialfald ikke sat på der. Havde selv den følelse med for store dele af forgængeren, men her falder sangskrivning og produktion IMHO i helt andre skarpe tandhjul.
Men med lysshowets farver in mente er det underligt, at de slet ikke spiller “Rödljus”.
Jeg deler dog samme opfattelse som Jens, og oplever også Röd som en kommende Kent klassiker. Vil bla. også derfor været at finde i Århus, når Kent spiller op til dans.
Har helt samme oplevelse som Smølle.
Sidste rigig gode nummer er efter min opfattelse Dom som försvann, og det er desværre noget tid siden.
Hmmm. Ved sgu ikke rigtig. Jeg lytter og lytter. Og stadig kommer der ikke en reaktion der bare halvvejs minder om de kuldegysninger det meste fra Isola, Hagnesta Hill og Du & Jag Döden giver. Eller selv det bedste fra Tillbaka till samtiden. Det virker som Kent på en stor flot autopilot, elegant og blankpoleret, men hvor kommer de øjeblikke ind der for alvor laver om på éns hjerne? Jeg har ikke fundet dem… i hvert fald ikke endnu. Men har da ikke opgivet håbet.
Det er da i al fald noget rigtig rödt lys, de turnerer med. Der ses frem….
Det er et lækkert “udvalg” de ser ud til at komme til DK med. Jeg ser frem mod Århus.
Röd er efter en tid et rigtig godt, tæt på det bedste de har lavet, men det krævede en række gennem lytninger.
Jeg ser frem til at nyde Carlsberg på en helt ny måde. Og det kan bestemt ikke betegnes som svensk letøl…
Du er ikke den eneste Jens.
Jeg synes, at “Röd” vokser for hver gennemlytning og den er ved at udvikle sig til at være en af mine favorit Kent plader. Jeg ser frem mod den 12. marts, hvor jeg er på plads i SCC.