Bow-wow – elsker vi ikke at gø sammen med nyhedshundene på GAFFA!? Århus’ musikblad #1 har opsnuset tracklist til R.E.M.’s Accelerate, og her er den:
Living Well Is The Best Revenge
Mansized Wreath
Supernatural Superserious
Hollow Man
Houston
Accelerate
Until The Day Is Done
Mr Richards
Sing For The Submarine
Horse To Water
I’m Gonna DJ
GAFFA oplyser endvidere at ‘Supernatural Superserious’ er valgt som førstesingle. Men hey, hvor er den nye Accelerate-sang med den fængende titel ‘Staring Down the Barrel of the Middle Distance’ blevet af her?
Inden der for alvor kan tales om succes, må Spurs vist hellere slå Chelsea. Held og lykke, siger jeg bare 🙂
At undvære så mange gode spillere og alligevel være så overlegne på udebane i en semifinale – det vidner om noget af en trup…
Beklager at jeg er ved at gøre denne post til en rodekasse. Men jeg må – nu hvor muligheden endelig er der – gøre denne blogs brugere opmærksomme på den engelske Carling Cup.
“Jamen det er jo ikke den rigtige cup, Aresenal stillede ikke med sit bedste hold, I fik hjælp af Bendtner”, vil nogle måske sige. Fair nok. Men det er så længe siden, at der er kommet guld i pokalskabet, at det ærligt talt ikke gør mig noget. For succes avler som bekendt succes, og 5-1 taler trods alt sit tydelige sprog!!!
Så håber jeg bare, at vi tager de røde djævle på søndag…
“Audere Est Facere”
Staring Down the Barrel of the Middle Distance – kunne man jo håbe blev til en b-side? Der er flere sange fra Dublin 2007 koncerterne der ikke er kommet på albummet. Det kunne nu også være (mere end) dejligt hvis de begyndte at smide nogle b-sider på singlerne, istedet for alle de live-versioner af numre vi allerede har i 40 forskellige udgaver!
Og når vi nu snakker gaffa.dk, så kan det nævnes, at de giver fem stjerner (Treo giver fire og JP giver fem) til Iron And Wine, der leverede en fantastisk koncert på et udsolgt Voxhall. Pastoren anbefalede dem (eller det er jo ham) varmt, og det forståes. Jeg skal i hvert fald tjekke de to første album noget bedre ud.
Og så skete der noget mærkeligt, som jeg ikke kan huske, hvornår jeg sidst har oplevet. Publikum snakkede (næsten) ikke.. Wauw!
ok… var vist for hurtig der – havde overset der står “provisional tracklist”. Beklager.
Ifølge Cd-wow er den stadig på tracklisten – og coveret er lige en tand kedeligere end det Jens præsenterede her på siden.
http://dk.cd-wow.com/detail_results.php?product_code=2540676