Popmusik skal ikke underkendes. Følgende Kim Wilde-sangs små fire minutter har således ialfald givet mig langt mere mening og mod på livet end f.eks. Radiohead’s hidtil otte studiealbums tilsammen. Liveoptagelsen her er fra starten af 90’erne, hvor sølvklædte Kim Wilde også besøgte Tivoli i København en gavmild sommeraften. Står det show større i min bevidsthed nu end Radiohead’s imponerende teltkoncerter i Valby, eller den i KB-hallen med fremragende lyd og Sparklehorse på som support? Naturligvis.
2 tanker om “He had the saddest eyes the girl had ever seen…”
Skriv et svar
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.
Troll eller ej, jeg må indrømme at jeg er enig med Jens her hvad angår Radiohead. Og jeg har virkelig prøvet at komme ind i deres univers, men ikke engang OK Computer siger mig rigtig noget.
den troll var der ingen der bed på 🙂
Det er lidt æbler og bananer, men jo, hvis det handler om mening og mod på livet, så er Radiohead ikke storleverandører, men popmusik kan heldigvis også give andet. Blev først selv interessete i RH med Kid A og for alvor Amnesiac + In Rainbows, som kan noget helt andet end det brand de byggede op på de første plader.