Endnu et skud forbi

The Killers forbløffende konsekvente nedtur fortsætter på deres kommende single ‘Shot At The Night’, en forløber for best of-opsamlingen Direct Hits, der udsendes i november. Hvis der var et lille håb om, at de sidste to albums tab af form var enlige svaler, manes det hurtigt til jorden på dette nye nummer, der igen igen viser The Killers anno i dag som en steril kolos på lerfødder going nowhere. Ville aldrig bruge tid på dem her, havde jeg ikke et blødt punkt, dels for Vegas-bandets to første albums, dels for Brandon Flowers’ all-american sangstemme og den autoritært popoverlegne måde, hvorpå han vokalt kontrollerer The Killers’ musik.

Direct Hits kører med kronologisk sequence, hvilket i henhold til bandets historie dikterer en veloplagt start, en solid midtersektion, og så en yderst vitaminfattig afslutningssekvens. For efter denne nye overproducerede skuffelse af en skygge af en sang, tør ingen vel tro på at pladens anden nye single – ‘Just Another Girl’ – kan agere redningsbælte. Som det dog er gået helt i sort for The Killers. For nu at citere engelske Talk Talk, der også engang kunne et og andet med fremragende hitlistepop: It’s a shame. Her en tracklist:

Mr Brightside
Somebody Told Me
Smile Like You Mean It
All These Things That I’ve Done
When You Were Young
Read My Mind
For Reasons Unknown
Human
Spaceman
A Dustland Fairytale
Runaways
Miss Atomic Bomb
The Way It Was
Shot At The Night
Just Another Girl

the-killers-direct-hits-1024x1024

3 tanker om “Endnu et skud forbi”

  1. Enig. Sangen er skuffende. Jeg tør ikke tro på, at der kommer mere godt fra den kant. Faktisk er jeg mere eller mindre stoppet med at høre Killers selvom deres første plader har roteret rundt på anlægget rigtigt mange gange, og det nye nummer her stinker af endnu en omgang skuffelse. En blanding af 80’er plastikpop og røvballe. Desværre bliver de nok ved, for hvad skulle Brandon Flowers (der er den eneste som stikker ud i dette band) ellers lave? Bortset fra et par enkelte tracks er hans solodebut en lige så stor skuffelse, som de seneste Killersplader

Skriv et svar