Hazard’s crazy reaktion i aften var naturligvis slet ikke iorden, men den unge bolddreng trak altså tiden helt absurd insisterende, liggende tungt ovenpå bolden, som rugede han på et æg.
16 tanker om “Historien om mordet på en tidsudtrækkende bolddreng”
Skriv et svar
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Redknapp sympathises with Hazard and holds Morgan responsible for the incident. “Hazard toe-poked the ball under the boy’s body. Why is the kid lying on the ball in the first place?” he said. “You can imagine the frustration – you’re a player trying to reach a cup final but there’s this kid behaving like an idiot who won’t give you the ball back.
http://www.guardian.co.uk/football/2013/jan/25/harry-redknapp-eden-hazard-ballboy
I Like
😉
Joey Barton twitter for ofte før han tænker.
Well, der var da én lige nedenunder, nemlig Joey Barton – og en Like til ham 😉
Som en ikke imponeret Twitter-pen skrev i går, er den seneste hændelse – og den umiddelbare officielle CFC-reaktion på den – måske det værste pr-sammenbrud endnu i Chelsea’s 11-årige historie.
Chelsea gør alt for at overskygge LFC i PR relateret medietid:
Racisme? Nej nej vi skal give dem racisme….Indrømme film?? Nej nej, vi sparker en bolddreng i istedet…
Smølle, der er vist ingen – lige undtagen Chelsea FC’s officielle Twitter-skribent! – der alvorligt mener, det er ok at sparke en bolddreng. Endda selvom denne både inden og efter overgrebet opførte sig som et fjols. Hvor mange dages karantæne mon Hazard får?
Heldigt det ikke var Luis Suarez som stod bag sparket. Så var dødsstraf, kølhaling og hekseafbrænding blevet genindført i England i aftes længe inden midnat. 😉
Tænk at man kan sige seriøst, at det er ok at losse en bolddreng, der ikke gør andet end at trække tiden.
Ffs, det eneste der er ok er at lade dommeren ordne det. Men Chelsea har jo deres egen stil på mange områder.
En positiv ting ved episoden var, at den fik mig til at høre “I Get A Kick Out Of You” med Frank Sinatra på Youtube 🙂
Som jeg husker det fik bolddrengen først rigtig
lyst til at lege da han ser at Hazard har travlt.
At han så alt for demonstrativt lægger al sin
vægt over bolden er selvsagt ikke i orden.
Jeg mener bare at al snak om at drengen
fik som fortjent og at han overdrev sin reaktion
på sparket tjener som undskyldning for Hazards
handling.
Hvor mange sekunder kan vi forestille os at
drengen ville være om at smide kuglen ind på
banen igen?
Bolddrengen havde åbenbart pralet i går på Twitter om hvor meget ‘timewasting’ han skulle lave under kampen. Han siges i engelsk presse at være 17 år gammel og burde isåfald vide bedre, end at blande sig aktivt i en stor engelsk cupsemifinale. Men derfor var det stadig ikke for kvikt af Hazard med det spark. Som bolddrengen da i den grad også fik gjort en sydlandsk storfilm ud af. Mener, så ondt gør det altså ikke at få et lille spark dér.
Jeg havde nok gjort det samme, dvs. forsøgt at sparke bold ud. Er ikke sikker på at han ramte den 17 årige brat? Og hvis han gjorde, fik knægten sgu som fortjent. Swansea burde idømmes en kæmpe bøde for hans skandaløse optræden… 😉
Det sker at kommentarer kan være svære
at afkode. Mener afsender det han skriver
eller er det med et glimt i øjet, altså ikke
skrevet i alvor.
Er din kommentar for sjov 88?
Eller mener du: fedt nok han lige sparker
til drengen?
“The only thing Hazard did wrong was that he did not kick him hard enough!”
I Like!
Bolddrengens opførsel var helt utilstedelig. Måske Rafa Benitez har bestilt den, så det ikke er hans og Chelsea’s fiasko, der snakkes om i dag?
Mon ikke at Oscaren for bedste “svanens død” går til bolddrengen?
Kan godt lide denne kommentar fra Youtube: “Hazard forsøgte blot at redde drengen ud af boldens klør! Bolden var gået til angreb!”