Jeg så Nigeria-Sydkorea i stedet for Argentina-Grækenland. Igen en underligt underholdende kamp, hvor underholdningen (ligesom i Danmark-Cameroun) i høj grad kom fra alle de fejl og spildte bedrifter, vi blev vidne til. Yakubu fra Nigeria lavede f.eks., hvad der må være årets største ikke-mål, inden han fik lavet et rigtigt et af slagsen. På andenpladsen over årets ikke-mål må så komme Martins’ forsøg, da der vel kun var knap ti minutter tilbage.
10 tanker om “Nærved og næsten og nærved og…”
Skriv et svar
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.
For at vende tilbage til fodbolden:
Er jeg den eneste, der finder det besynderligt, at et af følgende fire hold vil være at finde i VM-semifinalen:
Uruguay, Sydkorea, USA og Ghana
mens kun et disse fire (sandsynligvis) vil være det samme:
Holland, Italien, Brasilien og Spanien (jeg tror stadig, at Spanien må nøjes med 2.-plads i gruppe H)
eller hvad med
Argentina, Mexico, Tyskland og England?
og
Portugal, Paraguay, Schweiz og (måske Danmark)?
Det leder jo tankerne til Sydkorea/Japan, hvor skøre resultater også lod mindre nationer få chancen for at nå langt. Her tænker jeg især på Tyrkiet, som vandt bronze uden at møde et andet europæisk hold undervejs.
VM er nu festligt!
Jeg kan kun anbefale denne blog fra Pyongyang om hvordan VM ses på de kanter – well, jeg gør godt gøre det fordi de to tidligere var gode, jeg har ikke læst den der endnu!
http://www.thefootballramble.com/blog-full.asp?id=111
Fedt, fedt, fedt at se Black Stars gå videre i dag! Ud med rygradsløse serbere og tudende australiere – det er perfekt. Og England-Tyskland: YES!!!!
Apropos emnet vil jeg gerne slå et slag for Guy Delisles: Pyongyang: A Journey in North Korea, det er en af de bedste tegneserier/graphic novels jeg længe har læst. Hans fortællinger fra Burma kan også anbefales, han har et godt greb i dagligdagens absurditeter i disse knap så demokratiske nationer.
Jo, men så var de sportsligt ansvarlige nok blevet straffet for at misse kvalifikation. Man går åbenbart mere end meget op i overlegne sportslige resultaters nationale symbolværdi fra officiel nordkoreansk side. I den forbindelse må en 0-7-ydmygelse ved et VM, hvor ærkefjenderne fra Sydkorea nu er i 1/8-finalen, også ses som en katastrofe – stakkels den træner, som allerede har påtaget sig skylden for det kompromitterende nederlag.
Ja, det er sørgeligt – det havde nok været bedre hvis de ikke havde kvalifiseret sig til WM
Problemet med afhoppere fra et så ærekært regime, vil ofte være at afhoppernes tilbageblevne familier så må tage straffen istedet.
Da jeg forleden i nyhederne hørte om et fly med 11 passagerer, der var forsvundet over Cameroun, fik jeg også nogle lidt forkerte associationer.
Men ikke den nordkoreanske delegation indeholder godt 20 potentielle afhoppere ved afslutningen på 3. runde?
Værre med Nordkoreas træner, der ovenpå det ydmygende 0-7-nederlag til Portugal – ifølge journalistiske vurderinger – meget vel kan blive anholdt og i langvarigt arbejdsfængsel/Gulag ved hjemkomsten til Den Kære Leder’s rige.
staklen fik dog scoret på det efterfølgende straffe, som næsten er lige så komisk i mine øjne. Istedet for at sparke bolden ind i nabokommunen, vælger den sydkoreanske forsvarsspiller at drible sig ud af situationen, bliver afdriblet i et uopmærksomt øjeblik og sparker nigerianeren ned inde i feltet.