Mon alle de lokale københavnske pyroteknikere vil være ude at lure tricks, når Rammstein i aften deler ild og torden ud i Forum Germanicum på Frederiksberg? Først vi oplevede Rammstein live, i KB-hallen på Mutter-touren, var det så ret fantastisk, fordi afkodning af musik og attitude var svær. Grænsen hvor alvoren holdt op og showet begyndte, eller om de to størrelser muligvis var en og samme sag, var ikke til at pladsere, hvilket gav aftenen en mægtig kraft og kant.
Siden har showdelen desværre fået overtaget Rammstein i en grad, så bandets nye album Liebe Ist Für Alle Da mest fremstår som et forsøg på at vinde den tabte alvors knytnæve tilbage. Ikke mere tyskmorsom ‘we’re all living in Za-me-ri-ca’ for nu, istedet buldrende stresstrommer, huggende hævnfulde guitarer. Alt for nedprioriteret og ofret i den lydkrig er desværre gået de store katedraler af molbygget skønhed, som netop skiller Rammstein ud fra denne verdens 28.000 andre machosvingende tungbands.
Indtag så dog her alligevel ‘Donaukinder’, en ny fuldtræffer fra bandet på netop den forsømte front. En sang der kun har fundet vej som næstyderste spor på deluxeudgaven af den nye udgivelses bonusCD, og da slet heller ikke vil være på setlisten i aften – en tysk synd og en dansk skam!
Jeg tror ikke, de er bange for at spille Ich Tu Dir Weh her i landet, Pastor. Men landet ligger sådan, at de i deres eget hjemland har fået forbud mod at spille nummeret live, og når nu sætlisten med stor sikkerhed ligger fast fra gang til gang, så er det nok for meget at be’ om, at de skulle ændre rutinen, når de er udenlands. Som om det ikke var nok med en keyboard-spiller-skifte.
Var ellers debutant til koncerten i går, og var rigtig godt underholdt. Men hvor meget man end holder af Haifisch’s Depeche Mode-lyde (og det gør jeg temmelig meget), så er det altså Seemann, der skal sejles gummibåd på publikum til…
De turde nok ikke spille “Ich tue dir Weh” ? Til gengæld spillede de så det nye nummer “Dreimal Plus” hele to gange.
Okay, det var faktisk langt bedre end frygtet herfra. Endda supergodt. Måske de rapporterede interne stridigheder i bandet gav den tænding der skulle til. Ialfald var det en mørk sammenbidt indsats, der trods den meget ild og fyrværkeri gav langt større mening end de sidste par gange man har set bandet. Her setlisten fra berygtede Forum, hvor lyden denne aften forholdsvis tæt på scenen var velgørende massivt høj (!) og klar i sin massivitet:
Rammlied
B********
Weidmanns heil
Keine lust
Weisses fleisch
Feuer frei
Wiener blut
Frühling in Paris
Liebe ist für alle da
Benzin
Links 2-3-4
Du hast
Asche zu asche
Pussy
+ + +
Sonne
Haifisch
Ich will
+ + +
Engel
Hyg Jer med Rammstein i Forum dem der skal til det – vil selv stå på Røvhulspladsen til Gogol Bordello’s zigøjnerpunk. Mon der kommer mange fra “Den sorte blok”?. Gætter på at der vil være talstærkt opbud af politivogne aus Deutschland og en enkelt helikopter i luften.
“Donaukinder” er en storslået metalballade med noget for Rammstein så forholdsvis sjældent som en regulær guitarsolo.